Results: Thu 20 April, Champion Brass 2017

 

Champion of Champions

  1. Rachel Thomas (percussion)

  2. Murray Borthwick (Tenor horn)

  3. John Lewis (Cornet)

 

Open Bass Trombone (Crack, Jack Bewley)

  1. Joe Thomas 

  2. Patrick Di Somma 

  3. Russell Boyle

  4. Jonathan Greenwell

 

Junior Ensemble A

  1. Eastern Bay of Plenty Brass No.1 98

  2. North Shore Brass 94

  3. Brass Whanganui 93 

  4. Marlborough Districts 91

  5. Eastern Bay of Plenty No.2 90

 

Junior Duet

  1. Eastern Bay of Plenty (Spence/Reid) 95

  2. Ascot Park Hotel Brass (Brown/Loan) 92

 

Open Own Choice

  1. Bryce Gordon, New Plymouth 91

  2. Steve Griffin, Ascot Park Hotel 89

  3. Mike Martin, New Plymouth 87

  4. Bob Reid, Rangiora 85

  5. Tony Garing, Leopard Coachlines 84

 

Open Soprano Cornet (Isabella, Colin Clark)

  1. Jamie Rolfe, Brisbane Excelsior 93

  2. Brent Hoy, Woolston Brass 92

  3. Kay Mackenzie, Dalewool Auckland 91

  4. = Matthew Howell, Waitakere Auckland/ London Weise, Leopard Coachlines/ Fendall Hill, Palmerston North 90

  7.  Jiri Kobayashi, EBOP 89

 

Open Euphonium (Tilt, Todd Smith)

  1. Joel Williams, Leopard Coachlines 88

  2. Bryce Fairweather, Woolston Brass 87

  3. Luke Spence, Wellington Brass 86

  4. Zane Maxwell, Nelson City 83

  5. Riki McDonnell, Wellington Brass 82

 

Open Bb Bass (Misplaced, Sam van Betuw)

  1. John Mason, Woolston Brass 88

  2. Adrian Dalton, Leopard Coachlines 86

  3. Tom Daniels, Trust Porirua 83

 

Championship Cornet (Cornet Rhapsody, Anthony Ritchie)

  1. John Lewis, Dalewool Auckland 93

  2. Chris Lawrence, EBOP 92

  3. Raynor Martin, Woolston Brass 90

  4. Kevin McMorran, Leopard Coachlines 89

  5. Anthony Smith, Woolston Brass 88

  6. Matthew Stein, Wellington Brass 86

  7. Megan Gooding, Ascot Park Hotel 85

  8. Hayden Cullen, Leopard Coachlines 84

 

Open Baritone (Nostalgic Arias, Peter Adams)

  1. Steven Booth, Waitakere Auckland 93

  2. Ross Moloney, Brisbane Excelsior 90

  3. Gary Bilton, EBOP 88

 

Open Tenor horn (Smooth Surfaces, John Rimmer)

  1. Paul Bennett, Foden's Band UK 94

  2. Murray Borthwick, North Shore 93

  3. = Mike Ford, Wellington Brass, and Benjamin Tubb, Brisbane Excelsior 90

 

Open Amateur Cornet (Mischief,  Dwayne Bloomfield)

  1. Steve Chapman, Woolston Brass 92

  2. John Sullivan, North Shore 89

  3. Kieran Smith, Wellington Brass 88

  4. Nicholas Garrett, Trust Porirua 87

  5. Graham Moseley, Dalewool Auckland 86

  6. Mason Holloway, Hamilton City 85

  7. Ross Yorkstone, Woolston Brass 84

  8. Dennis Taylor, Levin & Districts 83

  9. Peter Gallagher, Woolston Brass 82

  10. David Moseley, Leopard Coachlines 80

 

Open Flugelhorn (Dry Rain, Chris Cree-Brown)

  1. Tyme Masters, Woolston Brass 92

  2. Kevin Hickman, Woolston Brass 91

  3. Todd Smith, Marlborough Districts 89

  4. Brad Mancer, Wellington Brass 88

  5. Kerry Wood, Dalewool Auckland 87

 

Open Eb Bass (Dark Matters, David Woodcock)

  1. Jordan Seaton, Woolston Brass 93

  2. Jane Edmondson, EBOP 89

  3. Matthew Harris, Leopard Coachlines 87

 

Open Tenor Trombone (Tanz, Song und Jagd, David Chaulk)

  1. Dale Vail, Wellington Brass 95

  2. Mark Davey, Wellington Brass 92

  3. Andrew Yorkstone, Woolston Brass 88

  4. Louis Williams, Hutt City 86

  5. Trevor Burns, Tauranga City 80

Please reload

Featured Posts

Results: Thu 20 April, Champion Brass 2017

1/2
Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Brass Band Association of New Zealand 

0
  • w-facebook
  • White Instagram Icon
  • Twitter Clean